+48 605 197 096
+48 605 197 096

Jakie finansowanie samochodów dla osób fizycznych a jakie dla firm?

06 wrz 2019

Piglon jakie finansowanie samochodów

Czasami spotykamy się z pytaniami klientów o to jakie finansowanie samochodów jest dla nich dostępne? Leasing, wynajem, pożyczka czy może popularny ostatnio abonament? Zadają je zarówno osoby fizyczne jak i przedstawiciele firm. Pytania dotyczą samochodów nowych i używanych. Przykład: czy mogę wynająć samochód używany, jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej?

To bywa skomplikowane, dlatego zebraliśmy informacje o najpopularniejszych formach finansowania dostępnych na rynku. Warto je przeczytać przed podjęciem decyzji o wyborze samochodu i sposobie finansowania.

Finansowanie samochodów dla firm

Leasing

Najpopularniejsza forma finansowania samochodów w Polsce – zarówno nowych jak i używanych. Wystarczy powiedzieć, że w 2018 r. za pomocą leasingu sfinansowano samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. o wartości ok. 40 mld zł. Dodatkowe niespełna 20 mld zł stanowi finansowanie – gównie leasingiem – transportu ciężkiego. (Źródło: ZPL) Jeśli masz firmę, to powinieneś rozważyć skorzystanie z leasingu. Płacąc raty leasingowe przedsiębiorca spłaca samochód, który po zakończeniu umowy staje się własnością firmy. Może on zostać sprzedany lub pozostać składnikiem majątku firmy.

Wynajem długoterminowy (od 2 do 4 lat)

To forma finansowania dla samochodów nowych. O jej rosnącej popularności wśród firm decyduje przede wszystkim kompleksowość oferty. Razem z finansowaniem otrzymujemy serwis, ubezpieczenie i – w razie potrzeby – auto zastępcze. Ważna jest również łatwość zarządzania kosztami. Przedsiębiorca może łatwiej planować wydatki związane z obsługą floty i nie musi martwić się o to, jaką wartość będzie miał samochód po 3 latach, bo to ryzyko firmy wynajmującej. Po zakończeniu umowy samochód należy zwrócić firmie wynajmującej w odpowiednim stanie. O tym jak przygotować samochód do zwrotu przeczytasz w naszym artykule „Zwrot samochodu po leasingu lub wynajmie„.

Wynajem krótkoterminowy (od 6 do 12 miesięcy)

Finansowanie samochodów wynajmem krótkoterminowym to skuteczna pomoc w sytuacjach awaryjnych, ale nie tylko. Obsługa dodatkowego zlecenia lub pozyskanie samochodu w sytuacji gdy na docelowe auto trzeba poczekać to też popularne scenariusze. A możliwość corocznej wymiany samochodu na zupełnie nowy jest kolejną ciekawą propozycją dla wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza jeśli wybierzemy samochód, który wolniej traci na wartości (np. z bogatym wyposażeniem). Wtedy w możemy stale korzystać z nowego i dobrze wyposażonego samochodu za rozsądną cenę. Z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego zapoznasz się na tej stronie.

Kredyt samochodowy

Przedsiębiorcy coraz rzadziej wykorzystują tę formę finansowania samochodów. Aktualnie umowy kredytu zawierają głównie małe i jednoosobowe firmy, ale często nie jest to nawet kredyt samochodowy. Firmy wolą kredyt obrotowy lub inwestycyjny, bo łatwiej je uzyskać. Jeśli przedstawiciel firmy zapyta bank o kredyt samochodowy, to często doradca i tak zaproponuje leasing lub wynajem. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że kredyt będzie lepszy dla Twojej firmy, to skontaktuj się z nami. Pomożemy w wyborze oferty.

Finansowanie samochodów dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej

Kredyt samochodowy

Jest to najpopularniejsze finansowanie samochodów dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Jeśli pracujesz na etacie lub pobierasz świadczenie emerytalne, to warto rozważyć ofertę kredytu samochodowego. Kredytować można zakup samochodów nowych i używanych. Większość dealerów lub komisów samochodowych współpracuje z wieloma bankami (choć naprawdę dobre warunki oferują zazwyczaj 2-3 z nich). Skredytowany samochód od początku będzie Twoją własnością.

Abonament, czyli jednak… wynajem

„Samochód na abonament” to obecnie najbardziej chwytliwe hasło reklamowe branży. Ma ono przekonać konsumentów, że skoro w modelu abonamentowym można zamawiać nawet jedzenie i maszynki do golenia, to dlaczego nie samochody? I tak w istocie jest – specjalnie przygotowane oferty umożliwiają finansowanie samochodów w każdym segmencie i każdej marki – od KIA Rio do Mercedesa CLA. Wszystkie są ubezpieczone. Warto jednak pamiętać, że za „abonamentem” kryje się zwykła umowy wynajmu. Trzeba ją uważnie przeanalizować, bo słowo „abonament” sugeruje wyłącznie łatwość i prostotę. Tymczasem aby od początku do końca umowy tak właśnie było, trzeba się trochę postarać. Np. przed zakończeniem umowy należy samochód prawidłowo przygotować do oddania. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Jeśli interesuje Cię samochód na abonament lub jeśli chciałbyś uzyskać kod rabatowy na jedzenie w abonamencie to skontaktuj się z nami. W obu przypadkach pomożemy 🙂

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki to taki kwiat paproci w branży finansowania samochodów. Legenda głosi, że ktoś go szukał, ktoś inny podobno nawet znalazł, ale zazwyczaj bliższych informacji brak. Dlatego spieszę z dobrą wiadomością – w Piglon możliwe jest finansowanie samochodów w leasingu konsumenckim! To wprawdzie dość rzadko wykorzystywana forma finansowania samochodów dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej ale warto dowiedzieć się o szczegóły, zwłaszcza jeśli bank z jakiegoś powodu nie chce skredytować konkretnego samochodu.

Podsumowanie

Finansowanie samochodów możliwe jest w różnych formach. Przed podpisaniem umowy warto wybrać to najlepsze. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą w wyborze.

Dodaj komentarz