+48 605 197 096
+48 605 197 096

Leasing bez BIK

20 sie 2019

Leasing bez BIK

Jeśli zastanawiasz się czym jest leasing bez BIK czy leasing bez sprawdzania w bazach, to powinieneś przeczytać ten artykuł. Mam nadzieję, że pomoże Ci on w podjęciu właściwych decyzji.

Bazy dłużników

Biuro Informacji Kredytowej S.A. – popularnie BIK – nie jest jedyną firmą prowadzącą bazę niesolidnych dłużników. Są też inne podmioty gromadzące i dostarczające informacje o niesolidnych dłużnikach. Są wśród nich m.in.: Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych (BRKN) prowadzony przez Związek Banków Polskich, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S. A. (InfoMonitor), Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD) czy ERIF Biro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF).

W rzeczywistości baz, w których gromadzone są informacje o osobach i firmach nie spłacających kredytów jest znacznie więcej. Każda firma może prowadzić ocenę swoich kontrahentów we własnym zakresie, na podstawie posiadanych danych. Dlatego swoje wewnętrzne bazy prowadzą także firmy leasingowe.

Czy otrzymasz leasing jeśli jesteś wpisany do bazy dłużników?

To czy otrzymasz leasing zależy głównie od tego czego dotyczy wpis. Jeśli dotyczy on niewielkiej zaległości, np. niezapłaconej jednej raty sprzed kilku lat, to prawdopodobnie będziesz mógł zawrzeć umowę leasingu. Jeśli jednak wpis został dokonany niedawno lub dotyczy dużej zaległości (np. niespłaconego kredytu na kwotę kilkuset tysięcy złotych) to firmy leasingowe odmówią zawarcia umowy.

Jak otrzymać leasing, będąc wpisanym w bazach?

Przede wszystkim powinieneś sprawdzić czego wpis dotyczy. Zdarza się, że problematyczne zobowiązanie zostało spłacone, od spłaty minęło kilka lat a tymczasem wpis o zaległości istnieje nadal w bazie. Co gorsza osoba, której on dotyczy o sprawie dowiaduje się dopiero… od pracownika firmy leasingowej. W takich wypadkach możesz wystąpić o usunięcie wpisu. Nie jest to łatwe, bo taka operacja będzie możliwa w ściśle określonych sytuacjach. Ale warto poznać swoje prawa i korzystać z nich. Zwłaszcza, że twórcy baz przejawiają większą inicjatywę w ich powiększaniu niż w zmniejszaniu ilości wpisów. W każdym momencie masz również prawo do wykreślenia nieprawdziwych informacji.

Może się zdarzyć, że wpisu nie da się usunąć. Jeśli zostałeś wpisany do BIK i nie minęło 5 lat od spłaty zobowiązania, które przysporzyło problemy, to informacja o tym fakcie w bazie pozostanie. Wtedy rozsądne wydaje się pisemne wyjaśnienie przyczyny wpisania do bazy i opisanie w jaki sposób rozwiązałeś ten problem (np. poprzez rozłożenie długu na raty). Praktyka wskazuje, że wiele firm leasingowych akceptuje takie wyjaśnienia i wyraża zgodę na zawarcie umowy leasingu. Ważne jest, aby opis był prawdziwy i możliwie pełny. Wszelkie próby zatajenia stanu faktycznego nie maja sensu.

Uwaga na „super-korzystne oferty”…

Jeśli spotkasz się z ogłoszeniem, którego autor „gwarantuje zawarcie umowy leasingu bez sprawdzania baz BIK BIG KRD, bez dochodu, bez firmy” to szczerze radzę – trzymaj się od niego z daleka. Zazwyczaj taka oferta nie ma nic wspólnego z prawdziwym leasingiem. Bliżej jej do „pożyczki pozabankowej” niż do leasingu. Oferująca ją firma wręcz liczy na ewentualne kłopoty w spłacie takiej „umowy leasingu”. Dlaczego? Ponieważ już z góry zakłada, że zarobi na przedterminowym zakończeniu umowy i windykacji przedmiotu. W ten sposób oferta, która miała „postawić firmę na nogi” staje się gwoździem do jej trumny.

Leasing bez BIK – tak to możliwe!

Leasing z wpisem w bazach jest możliwy, jeśli zrobisz trzy rzeczy:

Po pierwsze musisz ustalić jaka jest realna skala problemu, bo samo stwierdzenie „jest Pan wpisany w bazach” nie daje precyzyjnej informacji.

Po drugie musisz ocenić czy w Twojej sytuacji wiązanie się umową leasingu na kilka lat jest dobrym wyjściem. Być może warto rozważyć wynajem, który zwiąże Cię znacznie krótszą umową (np. na 12 miesięcy) i da Ci realnie większą elastyczność w działaniu.

Po trzecie – jeśli jesteś pewien, że umowa leasingu będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem mimo dawnych problemów – powinieneś sprawdzić które firmy leasingowe i na jakich warunkach zaoferują Ci możliwość zawarcia umowy.

Piglon pomaga w zawarciu każdej umowy leasingu

Mamy sporą wiedzę i doświadczenie we współpracy z klientami, którzy kiedyś mieli problemy ze spłatą rat i również pytali nas o leasing bez BIK. Obecnie zawierają oni kolejne umowy leasingu i – co najważniejsze – terminowo regulują zobowiązania.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą pomocą, to zgłoś się do nas już teraz. Pomożemy Ci rozwikłać problemy i zawrzeć umowę leasingu, nawet z wpisem w BIK.

LEASING BEZ BIK – SKONTAKTUJ SIĘ

Dodaj komentarz