+48 605 197 096
+48 605 197 096

Leasing czy kredyt?

20 kwi 2022

KREDYT CZY LEASING (Wpis Na Facebooku) DO BLOGA

Co wybrać?

Każdy z nas przy podjęciu decyzji o zakupie samochodu rozważa również sposób w jaki za ten samochód zapłaci. Na rynku najpopularniejszymi formami zapłaty za samochód jest leasing lub kredyt. Co wybrać, żeby finasowanie było najkorzystniejsze dla przedsiębiorstwa? Leasing czy kredyt?

Utarło się przeświadczenie, że w przypadku finansowania pojazdów najlepszym rozwiązaniem jest leasing. Rzeczywiście wysokość raty jest z reguły niższa niż rata kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że podpisując umowę leasingu bierzemy na siebie dodatkowe zobowiązania, których leasingodawca niestety nam nie odpuści. Pojawią się zatem :

  • obowiązek zawarcia pełnego ubezpieczenia OC/AC
  • w większości firm leasingowych opłata za ryczałtową tabelę opłat i prowizji
  • jeśli polisa ubezpieczeniowa nie jest zawierana w firmie leasingowej to opłata za administrowanie obcą polisą.

A więc leasing czy kredyt?

Oczywiście leasing to szereg korzyści, które sprawiają, że większościowa grupa klientów preferuje właśnie ten konkretny sposób finansowania. Leasingodawca załatwia za klienta rejestrację, w przeważającej liczbie przypadków są szybkie decyzje kredytowe przy okazaniu minimalnej liczby dokumentów. Wybierając krótszy okres leasingu szybciej dokonujemy „amortyzacji” swojego pojazdu. A ponieważ samochód jest własnością firmy leasingowej i stanowi twarde zabezpieczenie łatwiej uzyskać decyzję pozytywną nawet w przypadku słabszej sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Gdyby jednak rzetelnie przeanalizować różnice przy pytaniu – leasing czy kredyt? – to sprawa nie jest już tak oczywista.

Korzyści z kredytu.

Aktualna sytuacja rynkowa spowodowała, że wyraźna do niedawna różnica w koszcie kredytu i leasingu jest obecnie zdecydowanie mniejsza. Pula korzyści powiększa się jeszcze bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że:

  • kredytować możemy pojazdy nawet kilkunastoletnie
  • okres umowy kredytowej może obejmować nawet 120 miesięcy (umowy leasingu samochodów z reguły są 60 miesięczne, z wyjątkami do 84 miesięcy)
  • dla samochodów do pewnej wartości (nawet 100 000 zł) nie jest wymagane pełne ubezpieczenie OC/AC
  • w przypadku samochodów dostawczych możemy od razu odzyskać 100% podatku VAT

Przy wielu konfiguracjach powyższych założeń w przypadku finansowania zakupu samochodu kredytem można w skali długości całej umowy zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chcesz poznać szczegóły i różnice dla konkretnego samochodu? Skontaktuj się z nami i wspólnie wybierzemy to co dla Ciebie najlepsze.

Dodaj komentarz