+48 605 197 096
+48 605 197 096

Ocena klienta w leasingu

27 sty 2020

Thumbs up and down icons on white

Leasing to jeden z najprostszych sposobów na pozyskanie finansowania nie tylko na zakup samochodu, ale również innych środków trwałych. Najważniejsza w całym procesie jest ocena klienta – możemy spotkać się z decyzją automatyczną lub wydaną przez analityka kredytowego.

Rodzaj finansowanego przedmiotu, typ firmy i długość działania przedsiębiorstwa narzuca, czy ocena klienta odbędzie się w sposób uproszczony lub pełny. W zależności od sposobu klient będzie musiał przekazać odpowiednią ilość dokumentów i informacji, żeby uzyskać ocenę zdolności kredytowej. W najprostszej wersji wystarczą tylko dane z dowodu osobistego i oświadczenie o przychodach. Klient będzie sprawdzany tylko w zewnętrznych bazach danych takich jak BIK czy KRD. Pozytywna weryfikacja praktycznie oznacza wygenerowanie umowy leasingowej.

Nie zawsze jednak ocena klienta sprowadza się do sprawdzenia historii kredytów i innych zobowiązań finansowych. W wielu przypadkach wniosek leasingowy trafia do oceny do Działu Ryzyka, a ocena zdolności kredytowej jest bardziej złożona. Firma leasingowa dokładniej prześwietla dokumenty finansowe firmy, jego relacje z kontrahentami,. Zwraca uwagę na dynamikę rozwoju firmy w dłuższej perspektywie czasowej. Tego typu ocena klienta ma najczęściej miejsce gdy przedmiot posiada większą wartość, jest bardziej złożony lub postrzeganie klienta przez zewnętrzne bazy kredytowe nie jest najlepsze.

Trzeba przy okazji również wiedzieć, że każda firma leasingowa ma inne procedury oceny klienta. Dlatego m.in. Piglon posiada ofertę kilku leasingodawców, aby w zależności od sytuacji klienta móc dopasować właściwego finansującego. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwy wybór firmy leasingowej skutkuje odrzuceniem wniosku oraz obniżeniem rankingu w BIK. Należy pamiętać, że dla każdej firmy leasingowej ważne jest czy finansowany klient reguluje swoje zobowiązania w terminie. Przy kolejnych wnioskach ten czynnik będzie miał decydujące znaczenie podczas oceny klienta.

Dodaj komentarz