+48 605 197 096
+48 605 197 096

Zwrot samochodu po leasingu lub wynajmie

26 sie 2019

zwrot samochodu po leasingu

Zawarłeś umowę leasingu z opcją zwrotu samochodu do firmy leasingowej lub umowę wynajmu pojazdu? Jeszcze przed zakończeniem umowy powinieneś dowiedzieć się jak wygląda zwrot samochodu po leasingu lub wynajmie. Warto w odpowiedni sposób przygotować się do niego.

Poniżej znajdziesz zbiór wskazówek, dzięki którym zaoszczędzisz niepotrzebnych wydatków związanych z nieprawidłowym przygotowaniem samochodu.

Pełną ofertę sprzedaży samochodów po leasingu i po wynajmie znajdziesz tutaj: https://piglon.pl/samochody

Zużycie eksploatacyjne samochodu

Oczywiste jest, że jakakolwiek eksploatacja samochodu powoduje jego zużycie. Firmy leasingowe i wynajmujące zdają sobie z tego sprawę, ale chciałyby aby było ono jak najmniejsze. Dlatego też wypracowane zostały pojęcia normatywnego i ponadnormatywnego zużycia. Określają one czy samochód był eksploatowany w sposób zgodny z przeznaczeniem, bądź też czy nie był przedmiotem zdarzeń obniżających jego wartość.

Oczywiście masz wpływ na stopień zużycia i to przez cały okres umowy. Spokojna i ekonomiczna jazda, przestrzeganie przepisów drogowych oraz nieprzekraczanie wyznaczonych limitów przebiegu – to wszystko dobrze wpłynie na późniejszą ocenę wartości samochodu. Warto też po prostu dbać o samochód. Utrzymanie wnętrza samochodu i bagażnika w czystości ma pozytywny wpływ na ocenę wartości samochodu przy zwrocie. To czego należy szczególnie unikać, to nieautoryzowanych przeróbek lub ingerencji w konstrukcję pojazdu. Przykręcenie uchwytu do telefonu bezpośrednio do deski rozdzielczej metalowym wkrętem będzie traktowane jako uszkodzenie obniżające wartość samochodu.

Co jest traktowane jako zużycie normatywne a co jako ponadnormatywne? Zapoznaj się z poradnikami Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów lub skontaktuj się z nami się z nami. Podpowiemy co powinieneś zrobić, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Uszkodzenia samochodu

Co będzie, jeśli samochód będzie miał szkodę? Najważniejsze jest usuniecie wszystkich uszkodzeń przed zaplanowanym zwrotem. Umowa leasingu lub wynajmu powinna zawierać szczegółowy opis procedury likwidacji szkody. Wszelkie szkody (również tzw. szkody parkingowe) należy likwidować na bieżąco. Z jednej strony wymagają tego zapisy w umowie ubezpieczenia a z drugiej nie warto ryzykować likwidacji szkody bezpośrednio przed zwrotem samochodu, bo zwyczajnie może na to zabraknąć czasu.

Jeśli szkoda kwalifikuje się do likwidacji z polisy auto casco, to i tak najczęściej powinieneś liczyć się z koniecznością zapłacenia udziału własnego. O możliwość jego zniesienia warto zapytać przed zawarciem umowy. Jednak wiele firm wynajmujących samochody decyduje się na pozostawienie udziału własnego w polisie. Jest to zabezpieczenie przed niefrasobliwym podejściem użytkownika auta, który mógłby znacznie mniej dbać o samochód, gdyby wiedział, że za wszystkie naprawy zapłaci firma ubezpieczeniowa.

O likwidację drobnych uszkodzeń samochodu warto zapytać w serwisach wyspecjalizowanych w dokonywaniu szybkich napraw, np. lakierowaniu SPOT. Czas wykonania takiej naprawy jest znacznie krótszy niż czas wykonania naprawy metodami klasycznymi. I co najważniejsze – takie naprawy są tańsze.

Zwrot samochodu po leasingu to ten dzień, w którym samochód powinien być pozbawiony wszystkich usterek i uszkodzeń, jakie przytrafiły mu się w trakcie umowy. Zadbaj o to z wyprzedzeniem, zgodnie z zasadą mówiącą, że lepiej dbać o porządek niż musieć go robić.

Przebieg a zwrot samochodu

Przebieg w znacznym stopniu decyduje o wartości samochodu. Dlatego umowa wynajmu lub leasingu określa limit kilometrów jaki możesz przejechać. Te kilometry będziesz mógł przejechać w ramach miesięcznej opłaty. Sam limit najczęściej jest limitem rocznym lub miesięcznym.

Jeśli przejedziesz samochodem tyle kilometrów ile zostało określone w limicie, to nie dopłacisz nic. Jeśli przejedziesz mniej kilometrów, to w niektórych firmach leasingowych możesz liczyć na zwrot części opłat. Ale nie ciesz się za wcześnie – prawdopodobnie odzyskana kwota będzie symboliczna a w wielu przypadkach nie odzyskasz ani złotówki. Niestety, zapisy regulujące zwrot części opłat są zwykle bardzo rygorystyczne.

Jeśli przekroczysz wyznaczony limit kilometrów, to będziesz zobowiązany do dokonania dopłaty za dodatkowy przebieg. Wylicza się ją przez pomnożenie liczby kilometrów przejechanych ponad limit przez stawkę za kilometr. Stawkę za kilometr znajdziesz w umowie. Jest to jedna z kluczowych informacji. Warto ją znać już na etapie zawierania umowy.

Jeśli w trakcie trwania umowy widzisz, że jeździsz znacznie więcej niż określa to limit, to wówczas powinieneś wystąpić do firmy leasingowej lub wynajmującej o podniesienie limitu. Miesięczna opłata będzie oczywiście wyższa, ale i tak opłaca się to zrobić. Gdybyś za te same kilometry miał zapłacić wg stawki za kilometr, to z pewnością zapłaciłbyś więcej.

Podsumowanie

Jak przeprowadzić zwrot samochodu po leasingu bez komplikacji?

  1. szanuj samochód
  2. nie przekraczaj limitów przebiegu
  3. usuń uszkodzenia

Przestrzeganie powyższych zasad zwiększa szanse na bezproblemowy i bezkosztowy zwrot samochodu.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem i chciałbyś dowiedzieć się o szczegóły, to zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści opowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zwrotu samochodu po leasingu lub po wynajmie.

Dodaj komentarz